Reference : 10287987P55
Turtledove
  • Smooth, refined, supple and silky cowhide
  • Wide adjustable straps with Longchamp logo
  • Large rear zipped pocket
  • 1 zipped pocket and 2 inner flat pockets
  • Accommodates a 14-inch computer
URL TO USE FOR AJAX CALL
Availability & Delivery options
  • Product Details
    • Reference : 10287987P55
    • Dimensions : 26 cm (L - measured at the base of the bag) x 37 cm (H) x 11 cm (W) / 10.2 in (L - measured at the base of the bag) x 14.6 in (H) x 4.3 in (W)
    • Material : Cowhide leather
    • Metallic Hardware : Dark silver color
    • Lining : Recycled polyester - all-over LGP jacquard
    • Weight : 738 g / 1.62 lb
    • Closing : Zipper and snap button
    Exterior details
    • Zipped pocket : 1
    • Suspender : slide-adjustable
    • Strap length : 56-106 cm
    interior details
    • Zipped pocket : 1
    • Flat pocket : 2
  • Product care
    • Appearance can change with use, particularly in areas subjected to repeated rubbing.
  • - Free returns within 30 days except My Pliage.
    - Free exchanges in Longchamp Boutique.
    See conditions
  • Find answers to the most Frequently Asked Questions here.
    You may also contact our Customer Service by completing our contact form.
  •  Visa Mastercard American Express MaestroKlarna
  • OUR STANDARD PACKAGING
    OUR GIFT PACKAGING
    - Personalise your gift with a message.
    - This packaging is FSC® certified.
  • Delivery options
    Time delivery
    Standard Home delivery
    5 business days*
    Express Home delivery
    2 to 3 business days*
Available in a wide range of colors, this versatile backpack combines supple and durable cowhide leather, making it the ideal companion for everyday life on the go. With generous volume, its trapezoid design features a dedicated compartment for a 16” laptop, while multiple pockets ensure quick access to smaller accessories.